pandemia

Lęk w obliczu pandemii Covid-19

Lęk przed nieznanym.

Znajdujemy się obecnie w trudnym do zrozumienia czasie pandemii. Zmuszeni do ograniczenia naszej aktywności i pozostania w izolacji społecznej zaczynamy czuć niepokoje związane z powstałym zagrożeniem . Zaczynamy myśleć o sobie i najbliższych, z którymi musieliśmy się odgrodzić, aby ich chronić. Zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami o kolejnych przypadkach zakażeń. O liczbie zmarłych, o sytuacjach w innych krajach, czy o rodakach nie mogących wrócić do kraju z powodu blokad granic. Wszystko to tylko potęguje nasz strach. Lęk ten wynika z bezradności przy zaistniałych okolicznościach.

Postaram się wam troszeczkę pomóc w zmniejszeniu stresu związanego z Covid-19.

 

  1. Zaopiekuj się sobą w sposób pozytywny.

Jeżeli potrzebujesz wyrzucić z siebie emocje, zapisz je, aby móc je sobie uświadomić i zaakceptować. Nie osądzaj siebie, nie wartościuj, nie oceniaj. Przyjrzyj się tym emocjom i zastanów się co możesz zrobić, aby samemu się nie nakręcać. Określ co możesz zrobić dla siebie w sposób pozytywny unikając czarnowidztwa. Zacznij praktykować medytacje, yogę lub inne obniżające stres aktywności.

 

  1. Zmierz się ze strachem za pomocą odwagi i pozytywnych aktów.

Nikt z nas nie jest w stanie kontrolować obecnej sytuacji, natomiast możemy kontrolować sposób w jaki odbieramy daną sytuację. Nasza postawa to sposób w jaki prezentujemy nasze wartości i jak odkrywamy i reprezentujemy się w świecie. Jest to oczywiste, że aktualnie każdy jest dotknięty obecnym zagrożeniem w jakiś sposób. Mamy starszych rodziców, których dotyka wysokie ryzyko zarażenia i śmierci, martwimy się o nich. Zamknięcie szkół, czy zakładów pracy wpływa na nasze lęki związane z sytuacją finansową. Te zmartwienia są normalną reakcją przy okolicznościach w jakich się znajdujemy.

Musimy pamiętać, że lęk możemy zwalczać za pomocą jednej emocji – odwagi. Odwagi w zdaniu sobie sprawy z powagi sytuacji, z zasięgu wzrastających konsekwencji i z naszych możliwości w uczynieniu pozytywnych kroków w celu obniżenia swoich lęków. Musimy pamiętać, że każdy kryzys nie jest stanem permanentnym! On też podlega zmianom i zauważenie pozytywnych aspektów pomoże obniżyć napięcie wywołane stresem.

 

  1. Stwórz stałą rutynę dnia.

Jeżeli się samo-izolujesz, ustaw plan dnia z czasem na pracę, odpoczynek, zajęcia dodatkowe, czy stały kontakt z rodziną i znajomymi. Oczywiście chodzi o kontakt zdalny. Oglądanie razem filmu jest w dalszym ciągu możliwe pozostając w łączności telefonicznej. Nie zastąpi to wspólnego wyjścia do kina, ale pozwoli chociaż poczuć bliskość zdalnie.

Ogromnie istotne jest aby utrzymać zdrowy i zróżnicowany sposób życia. Postaraj się przygotowywać zbilansowane dania i odżywiaj się regularnie. Postaraj się ćwiczyć. Jest sporo darmowych treningów dostępnych na Internecie. Pij odpowiednią ilość wody dziennie!

 

  1. Odkryj ponownie radość z małych rzeczy.

Przeczytaj zaległe książki, do których nie zdążyłeś zajrzeć w natłoku codziennego życia, lub zadzwoń do koleżanki/kolegi z którą straciłeś kontakt. Zacznij eksperymentować w kuchni, możesz nauczyć się gotować nowe dania!

Jeżeli jakaś aktywność wprawia ciebie w dobry nastrój, zauważ to i zacznij to częściej robić. Pamiętaj, to TY jesteś odpowiedzialny za swoje emocje.

 

  1. Używaj technologii w celu utrzymania więzi.

Mamy bardzo rozwinięte możliwości technologiczne. Możemy uzyskać wsparcie w każdej sytuacji. Lekarze, pracownicy socjalni, psychologowie są dostępni online. Istnieją również aplikacje pozwalające nam uzyskać pomoc w trudnych chwilach.

Pozwól sobie na bycie bezradnym i uzyskaj wsparcie od przyjaciół i rodziny. Nie zamykaj się w skorupie rozpaczy, gdy inni czują podobne rozterki i niepokoje. Rozmowa o nich pomoże obniżyć stres. Pamiętaj jednak, nie używaj tego kontaktu żeby ulżyć/wentylować swój lęk na innych, do tego służy dziennik emocji.

 

  1. Określ zakres i źródło informacji z zewnątrz.

W sytuacji kryzysu panuje informacyjny chaos. Ogrom i częstotliwość wiadomości wprowadza nas w zamieszanie i ciężko jest nam stwierdzić czy dany komunikat jest zagrażający, czy faktyczny. Powoduje to stały rozdźwięk poznawczy.

Zdecyduj się na jedno najbardziej rzetelne źródło informacji i ogranicz w ten sposób chaos. Przestań szukać informacji, tylko skup się na stworzeniu zdrowego sposobu reagowania. Do ciebie należy określenie na ile wiadomości dotyczą ciebie. Internet sam w sobie nie jest uregulowany, a ogrom nieprawdziwych informacji potrafi przytłoczyć nawet najbardziej optymistyczną osobę.

Pamiętaj: Ufaj nauce, a nie plotkom.

 

Jeżeli ten artykuł był pomocny podziel się z nim ze znajomymi. Jeżeli macie swoje własne sposoby na radzenie sobie ze stresem, podzielcie się w komentarzach. W ten sposób każdy może pomóc innym! 🙂

 

Ten tekst powstał przy współpracy z moją córką, zgodnie z duchem powiedzenia: wszystkie ręce na pokład 🙂

6 Comments

  1. I just like the valuable info you provide for your articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at once more right here regularly. I’m fairly certain I’ll be informed many new stuff right here! Good luck for the following!

  2. Great write-up, I?¦m regular visitor of one?¦s web site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

Leave a Reply

Your email address will not be published.