brain

Mózg do odnowy. Remont zacznij już dziś.

W zdrowym ciele zdrowy mózg.

Średnia wieku systematycznie rośnie. Żyjemy dłużej niż nasi przodkowie. Wiemy jak ważne jest dbanie o kondycję, o utrzymanie naszych ciał w dobrej formie jak najdłużej. Odpowiednia dieta, wysiłek fizyczny – nikomu nie trzeba tego tłumaczyć. Ale czy przypadkiem nie zapominamy o najważniejszym organie? Czy ktokolwiek z nas ćwiczy swój mózg? O mózg zaczynamy dbać, jak się coś tam popsuje. A przecież, jako organ zużywa się tak samo jak inne “części”. Chciałabym w tym wpisie poruszyć kwestie treningu mózgu i pokazać w jaki sposób możemy zadbać o niego.

BTP – Brain Trust Program 

BTP to trzyetapowy program zaufania dla mózgu, to program stworzony przez dr Larrego McCleary (neurochirurg) do usprawnienia funkcji poznawczych. Pozwala na utrzymanie mózgu w lepszej kondycji, zmniejsza upośledzenie pamięci związane z wiekiem i wpływa na sprawniejszego jego funkcjonowanie.

Upływ czasu zauważamy dopiero w okolicach 40-tki. Pojawiają się pierwsze bóle w kręgosłupie, czasem w chwili nagłego ruchu, zauważamy jakieś “strzyknięcia” tu i tam. Oj, nie zapomnijmy o zmarszczkach, z reguły te w okolicach oczu zauważamy jako pierwsze. Nagle odkrywamy pierwszy siwy włos, który to już element zupełnie upewnia nas w fakcie, że oto zaczynamy się starzeć. To już nie przelewki. Doktor McCleary na podstawie swojego doświadczenia stworzył program, który dotyczy kompleksowego podejścia. Zawiera wskazówki dotyczące żywienia, suplementów i ćwiczeń usprawniających funkcje poznawcze mózgu. Jako, że wstępnie o mózgu pisałam tu, to pominę szczegóły anatomii.

“Kiedyś dogmaty nauki mówiły jasno: z wiekiem mózg i komórki nerwowe umierają. Obecnie zaczynamy rozumieć, że na długo przed śmiercią neuronów w mózgu zachodzą pewne subtelne procesy, polegające na zmianie połączeń międzykomórkowych, co w rezultacie uniemożliwia im efektywne komunikowanie się między sobą. … Dobra wiadomość jest taka, że nie jest jeszcze za późno – dopóki komórki mózgowe żyją, dopóty możemy coś z tym zrobić! Wiedza o tym, jak prawidłowo odżywiać swój mózg i jak o niego dbać, może spowolnić lub wręcz odwrócić efekty starzenia się umysłu, które nieuchronnie przychodzi wraz z wiekiem i część z nas uderza ze zdwojoną siłą.”
L.McCleary*Trening mózgu

 

Dieta.

Wiele problemów ze starzejącym się mózgiem możemy rozwiązać w taki sam sposób, w jaki podchodzimy do naszego ciała, tj. dietą i aktywnością fizyczną. Dlatego zacznijmy od pożywienia. I teraz tak, wiadomo, że najlepsza jest dieta zrównoważona, dostarczająca i węglowodanów, i tłuszczy, i cukrów. Tylko, że niektóry rodzaje pożywienia trzeba wyróżnić i stosować głównie pod względem poprawnego odżywienia mózgu. Należą do tej grupy:

 • ryby i owoce morza – ze względu na jakże cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 lub omega-6, a ponieważ są one podatne na jełczenie, to muszą być chronione przez oksydanty, takie jak, np:
 • drobne owoce typu: czarne jagody, borówki, czy szpinak, zielona herbata, kawa, jajko, awokado, orzechy, nasiona, czy wino – wymieniłam tylko część, bo jeszcze wiele przypraw ma te właściwości, np: kurkuma, cynamon, szałwia, czy rozmaryn.

A czego nie należy jeść?

 • tłuszczy trans, które są pozostałością procesu przetwarzania żywności
 • skoncentrowanych słodyczy, choć oczywiście nie nie da się ciastek, cukierków całkowicie wyeliminować, to zalecane jest tu uważne podchodzenie do tortu 😉
 • polepszacze smaku i sztuczne słodziki
 • pestycydy, hormony i antybiotyki

Po przykładowe plany żywieniowe odsyłam was do książki Trening mózgu, ale w sumie każdy świadomy człowiek na podstawie ww. składowych jest sobie w stanie sam łatwo je stworzyć.

Suplementy

Tutaj pan doktor uważa, że jeżeli jesteśmy na diecie obfitującej w ww. produkty, to w zasadzie nie ma potrzeby suplementacji. Natomiast jako, że większość odżywiających doświadcza braków, bo nie mają czasu ani siły w sposób uważny zwracać uwagę na to, aby swoją dietę skomponować w sposób zrównoważony, to tutaj poleca:

 • kompleks kwasów tłuszczowych lub olej z kryla
 • witaminy z grupy B
 • magnez
 • tauryna
 • ALC – acetyl L-karnityna – ona jest dobra też dla pracy serca
 • kwas alfa liponowy
 • koenzym Q-10
 • witamina D
 • hupercyna A
 • winpocentyna

A czego nie brać?  Żelaza. Większość nie ma niedoborów. Co nie dotyczy ludzi z zdiagnozowanym i potwierdzonym laboratoryjnie niedoborem.


* zawsze skonsultuj ze swoim lekarzem zamiar spożywania suplementów, to nie żelki i mogą zaszkodzić, jeżeli brane bez nadzoru specjalisty

Ćwiczenia

 • Każde ćwiczenie fizyczne jest dobre dla mózgu. Oprócz sportów ekstremalnych, gdzie możliwość urazów jest zbyt duża. Trzeba tylko uwzględnić, aby monotonnie nie trzymać się jednego rodzaju ćwiczenia. Najlepiej wprowadzać różne aktywności: joga, chodzenie, ćwiczenia aereobowe, ćwiczenia z ciężarkami. Mózg nie znosi monotonni. Jeżeli joga ci nie odpowiada, spróbuj pilatesu, albo tańca towarzyskiego. Nie zmuszaj się do określonych typów ćwiczeń tylko dlatego, że taka jest moda. Wybierz coś odpowiedniego dla siebie.
 • Co do treningu mózgu. Badania wskazują, że samo myślenie jest w stanie poprawić jakość naszego mózgu. Dlatego wystarczy regularnie myśleć w celu zwiększenia połączeń międzykomórkowych. Pamiętacie to powiedzenie: “myślenie nie boli”? No właśnie, więc nie ma co się wzdrygać 😉 Po myśleniu nie ma też zakwasów, jak po salsie.
 • Dobrym ćwiczeniem, jest przypominanie sobie historii ze swojego życia. Jest to banalne, ale ćwiczymy w ten sposób nasz mózg. Dla zobrazowania: jak już w dzieciństwie nauczymy się jeździć na rowerze, to raczej ta umiejętność zostaje na całe życie. Natomiast, jeżeli długo nie jeździmy na rowerze, to ta czynność wymaga powolnego przypomnienia i wyćwiczenia, prawda? Tak samo jest z mózgiem.
 • BTP, czyli: behold (zrozum) train (powtórz) i propmt (ćwicz) – to metoda dr McCleary:
  zabawa w detektywa: usiądź wygodnie w swoim pokoju, czy gdziekolwiek tam jesteś i postaraj się w określonym, lub nie czasie zapamiętać jak największą ilość szczegółów: kolor ściany, okno, podłoga, regały, co jest na regałach itd. Pamiętaj, żeby wykonywać to ćwiczenie w spokoju i ciszy, aby nic nie odrywało twojej uwagi. Po czym zamknij oczy na chwilę i otwórz je i spójrz ponownie na miejsce, w którym jesteś. Zdziwisz się jak wiele szczegółów nie zapamiętałeś, pominąłeś, nie zauważyłeś.
  Powtórz to ćwiczenie, tylko tym razem poszerz perspektywę patrzenia – zapamiętaj jego rozkład, wzajemne położenie przedmiotów. Następnie podziel to pomieszczenie na 4 części i określ układ każdej z nich osobno i w połączeniu w całość. Zauważ relacje pomiędzy składowymi poszczególnych części. Na końcu skup się na poszczególnych przedmiotach, zapamiętaj szczegółowe cechy (styl, materiał, kształt, zapach, kolor, czucie), zwróć uwagę na fakturę poszczególnych elementów twojego pomieszczenia. I ćwicz. Trening czyni mistrza!
 • warto tu też wspomnieć o wielu dostępnych mnemotechnikach, które można z łatwością stosować,
  na przykład łączenie liter i cyfr w odpowiedniej kolejności, czy rozwiązywanie średnioskomplikowanych zadań matematycznych, jak poniżej:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.