komunikacja

Tajniki komunikacji w związkach

Relacje między kobietą a mężczyzną

Niby od dziecka uczymy się języka mówionego, sposobów porozumiewania się z innymi ludźmi, lecz w ostatecznym rozrachunku sprawa nie jest taka prosta. Czasem ciężko znaleźć słowa, czasem wzburzenie, czy zaabsorbowanie problemami nie pozwala nam komunikować w sposób skuteczny. Skuteczny, znaczy taki, żeby rozmowa nie przerodziła się w aktywna kłótnię, gdzie dwie strony z pozycji władzy wyrzucają wszelkie żale i zaległe przewinienia, sięgające dawnych czasów.

Dużą część sposobu, w jaki komunikujemy się z ludźmi wynosimy z domu. Sposób w jaki komunkowali się nasi rodzice, będzie dla nas wzorem powielanym we własnych związkach. Nawet posiadając świadomość, że model komunikacji rodziców nie był skuteczny i przyjazny, mimochodem będziemy go powtarzać w swoim związku, gdy wyczerpiemy zasoby radzenia sobie w sytuacji o wysokiej temperaturze emocjonalne. Jeżeli zaś chodzi o dwoje partnerów w związku, to o ile nie rozmawiamy o zakupach na następny dzień, z reguły mamy do czynienia z kwestiami emocjonalnymi. Partnerów w związku łączy przecież bliska więź.

Komunikacja między kobietą a mężczyzną w związku - Polski Psycholog w Holandii radzi.

Zasady skutecznej komunikacji

Umiejętność produktywnej komunikacji między partnerami jest bardzo pożądanym towarem. Jakość komunikacji między partnerami, przekłada się na jakość ich związku w ogóle, a zwłaszcza na jakość ich relacji seksualnych bez których nie ma mowy o intymnej więzi. Pamiętajmy, jeżeli nie umiesz powiedzieć jakie są twoje potrzeby, nie będziesz w stanie ich otrzymać ze strony partnera. Efektywna komunikacja wymaga umiejętności aktywnego słuchania, dlatego nauczenie się tej formy pozwoli na skuteczne prowadzenie rozmowy nie tylko w stosunku do partnera. Przełoży się na twoje umiejętności w każdej sferze stosunków interpersonalnych.

10 kroków do bycia mistrzem komunikacji

  1. Jeżeli zamierzasz porozmawiać, dostosuj miejsce rozmowy w sposób mądry. W tym celu najlepiej aby było to miejsce neutralne, błędem będzie rozmowa o finansach w sypialni.
  2. Skup się na partnerze i rozmowie, wyłącz źródła dystrakcji, jak telefon, czy telewizor. Dostosuj język ciała aby był otwarty: pochyl się w kierunku partnera, nie krzyżuj ramion, postaraj się zsynchronizować ciało do postawy partnera.
  3. Używaj pytań otwartych, czyli takich w stosunku do których nie ma możliwości odpowiedzieć tak/nie. Daj szansę partnerowi, aby się otworzył.
  4. Stosuj komunikaty odnoszące się do siebie, tzn. „ja czuję, mam wrażenie, moje uczucia”. Gdy wypowiadasz się jako ty, zdejmujesz z partnera presję jaką może poczuć. Pamiętaj jesteś odpowiedzialny za swoje uczucia i pokazując taką postawę dajesz szansę partnerowi odnieść się do nich.
  5. Utrzymaj kontakt wzrokowy, ale bez fiksacji, aby partner nie poczuł się jak pod ostrzałem. Nie biegaj wzrokiem po ścianach.
  6. Jeżeli temat rozmowy jest problematyczny, zawsze przedstawiaj rozwiązania owego problemu w sposób delikatny i nie autorytarny. Dając partnerowi szansę wypowiedzenia się, tzn. może powinniśmy zrobić tak…, albo: nie jestem pewien, może spróbowalibyśmy…
  7. Bądź zaangażowany i uważny. Nie przerywaj, zwłaszcza, gdy temat rozmowy nie za bardzo ci się podoba pozostaj w rozmowie. Nie zmieniaj tematu. Nie wychodź. Jeżeli poczujesz, że temperatura rośnie poproś partnera o chwilkę oddechu, np. wyjdź po szklankę wody, czy krótki spacer dookoła domu. Zapewnij, że zaraz wrócisz, żeby partner nie zastanawiał się, co się dzieje z tobą (tzw.time out).
  8. Co jakiś czas sprawdzaj, czy dobrze rozumiesz co partner mówi. Zapytaj: jeżeli dobrze zrozumiałem, to… i przytocz słowa partnera. W ten sposób wprowadzisz uczucie, że zależy ci na zrozumieniu i współpracy, że słuchasz uważnie tego, co mówi partner.
  9. Pamiętaj, że w trakcie rozmowy z partnerem mamy do czynienia z trzema stronami medalu: to co ty uważasz, to co uważa na dany temat partner i to co jest ważne dla waszego związku. Nie zawsze te trzy składowe są ze sobą zgodne, tzn. niekoniecznie to co ty i twój partner uważa za dobre, jest dobre dla waszego związku.
  10. Nie bój się przyznać, że czegoś nie wiesz, że nie rozumiesz, że potrzebujesz więcej na ten temat porozmawiać.

Leave a Reply

Your email address will not be published.