Relacje między kobietą a mężczyzną
Niby od dziecka uczymy się języka mówionego, sposobów porozumiewania się z innymi ludźmi, lecz w ostatecznym rozrachunku sprawa nie jest taka prosta. Czasem ciężko znaleźć słowa, czasem wzburzenie, czy zaabsorbowanie problemami nie pozwala nam komunikować w sposób skuteczny. Skuteczny, znaczy taki, żeby rozmowa nie przerodziła się w aktywna kłótnię, gdzie dwie strony z pozycji władzy wyrzucają wszelkie żale i zaległe przewinienia, sięgające dawnych czasów.
Dużą część sposobu, w jaki komunikujemy się z ludźmi wynosimy z domu. Sposób w jaki komunkowali się nasi rodzice, będzie dla nas wzorem powielanym we własnych związkach. Nawet posiadając świadomość, że model komunikacji rodziców nie był skuteczny i przyjazny, mimochodem będziemy go powtarzać w swoim związku, gdy wyczerpiemy zasoby radzenia sobie w sytuacji o wysokiej temperaturze emocjonalne. Jeżeli zaś chodzi o dwoje partnerów w związku, to o ile nie rozmawiamy o zakupach na następny dzień, z reguły mamy do czynienia z kwestiami emocjonalnymi. Partnerów w związku łączy przecież bliska więź.
Zasady skutecznej komunikacji
Umiejętność produktywnej komunikacji między partnerami jest bardzo pożądanym towarem. Jakość komunikacji między partnerami, przekłada się na jakość ich związku w ogóle, a zwłaszcza na jakość ich relacji seksualnych bez których nie ma mowy o intymnej więzi. Pamiętajmy, jeżeli nie umiesz powiedzieć jakie są twoje potrzeby, nie będziesz w stanie ich otrzymać ze strony partnera. Efektywna komunikacja wymaga umiejętności aktywnego słuchania, dlatego nauczenie się tej formy pozwoli na skuteczne prowadzenie rozmowy nie tylko w stosunku do partnera. Przełoży się na twoje umiejętności w każdej sferze stosunków interpersonalnych.
10 kroków do bycia mistrzem komunikacji
- Jeżeli zamierzasz porozmawiać, dostosuj miejsce rozmowy w sposób mądry. W tym celu najlepiej aby było to miejsce neutralne, błędem będzie rozmowa o finansach w sypialni.
- Skup się na partnerze i rozmowie, wyłącz źródła dystrakcji, jak telefon, czy telewizor. Dostosuj język ciała aby był otwarty: pochyl się w kierunku partnera, nie krzyżuj ramion, postaraj się zsynchronizować ciało do postawy partnera.
- Używaj pytań otwartych, czyli takich w stosunku do których nie ma możliwości odpowiedzieć tak/nie. Daj szansę partnerowi, aby się otworzył.
- Stosuj komunikaty odnoszące się do siebie, tzn. „ja czuję, mam wrażenie, moje uczucia”. Gdy wypowiadasz się jako ty, zdejmujesz z partnera presję jaką może poczuć. Pamiętaj jesteś odpowiedzialny za swoje uczucia i pokazując taką postawę dajesz szansę partnerowi odnieść się do nich.
- Utrzymaj kontakt wzrokowy, ale bez fiksacji, aby partner nie poczuł się jak pod ostrzałem. Nie biegaj wzrokiem po ścianach.
- Jeżeli temat rozmowy jest problematyczny, zawsze przedstawiaj rozwiązania owego problemu w sposób delikatny i nie autorytarny. Dając partnerowi szansę wypowiedzenia się, tzn. może powinniśmy zrobić tak…, albo: nie jestem pewien, może spróbowalibyśmy…
- Bądź zaangażowany i uważny. Nie przerywaj, zwłaszcza, gdy temat rozmowy nie za bardzo ci się podoba pozostaj w rozmowie. Nie zmieniaj tematu. Nie wychodź. Jeżeli poczujesz, że temperatura rośnie poproś partnera o chwilkę oddechu, np. wyjdź po szklankę wody, czy krótki spacer dookoła domu. Zapewnij, że zaraz wrócisz, żeby partner nie zastanawiał się, co się dzieje z tobą (tzw.time out).
- Co jakiś czas sprawdzaj, czy dobrze rozumiesz co partner mówi. Zapytaj: jeżeli dobrze zrozumiałem, to… i przytocz słowa partnera. W ten sposób wprowadzisz uczucie, że zależy ci na zrozumieniu i współpracy, że słuchasz uważnie tego, co mówi partner.
- Pamiętaj, że w trakcie rozmowy z partnerem mamy do czynienia z trzema stronami medalu: to co ty uważasz, to co uważa na dany temat partner i to co jest ważne dla waszego związku. Nie zawsze te trzy składowe są ze sobą zgodne, tzn. niekoniecznie to co ty i twój partner uważa za dobre, jest dobre dla waszego związku.
- Nie bój się przyznać, że czegoś nie wiesz, że nie rozumiesz, że potrzebujesz więcej na ten temat porozmawiać.