divorce

Rozwody. Najnowsze trendy.

Rozwody w związku na odległość?

Zauważyłam wiele zapytań dotyczących kwestii rozwodów wśród par w związku na odległość. To znaczy takie frazy wpisywaliście na tej stronie w wyszukiwarce. Myślałam, że po części pisałam o tym w serii wpisów dotyczących związków na odległość, ale widocznie nie jest to jakoś super wyjaśnione.

Z rozwodami to jest tak, że 30% małżeństw statystycznie się rozwiedzie. Takie są dane dla naszego kraju, co nie jest jakąś wysoką liczbą w porównaniu do reszty świata, choć tendencja jest wzrostowa i w tym względzie gonimy zachód.

 

źródło: https://infographic.statista.com/normal/chartoftheday_18322_divorce_rate_per_1_000_inhabitants_n.jpg

Z mapy rozwodów na świecie możemy zauważyć, że u nas jeszcze nie jest tak źle. Patrząc na Hiszpanię, można powiedzieć, że nawet całkiem dobrze. Świat rozwodzi się na potęgę.

Nie znalazłam danych rozwodowych dla związków na odległość. Nie ma żadnych specyficznych badań, na podstawie których dało by się stwierdzić, że w związkach na odległość tendencje rozwodowe są większe. 

Przyczyny rozwodów.

Z przeglądu najnowszych badań jednoznacznie wychodzi, że główną przyczyną rozwodów są:

  • młody wiek w chwili małżeństwa, zwiększa ryzyko rozwodu zwłaszcza w jego początkowej fazie
  • niższe wykształcenie, pary z wyższym wykształceniem rzadziej się rozwodzą
  • niskie zarobki w związku, jest to związane z punktem wcześniejszym, słabe wykształcenie wpływa na poziom finansów w rodzinie, co wpływa na poziom stresu u partnerów, zwiększając nieporozumienia w związku
  • zamieszkanie przed ślubem – tutaj przejrzałam literaturę i od lar 60-tych ten fakt się utrzymuje, choć jak wiemy, że obecnie mieszkanie przed legalizacją związku nie jest takie rzadkie i raczej normalne, badacze jednak doszli do wniosków, że chodzi o mieszkanie z wieloma partnerami, tzn. mamy doświadczenie w tym zakresie w wieloma partnerami, natomiast, jeżeli mieszkamy przed ślubem i jest to nasz pierwszy i jedyny partner, to raczej nie ma się czego obawiać
  • ciąża i posiadanie dziecka przed ślubem znacząco wpływa na ryzyko rozwodu, zapewne chodzi tu o trudy partnerstwa w rodzicielstwie, jak wiadomo posiadanie dziecka wymaga wielu wyrzeczeń i wspólnego zaangażowania, co wpływa stresująco na związek

Podałam tylko 5 głównych przyczyn. Jeszcze może istotnym czynnikiem jest fakt, że dorosłe dzieci z rozwiedzionych domów, mają 50% większe prawdopodobieństwo powielenia schematów swoich rozwiedzionych rodziców. Ma to związek z tym, że dorośli pochodzący z rozwiedzionych domów mają znacząco większe problemy z niepewnością co do swojej wartości, co przekłada się na fakt trudności we wchodzeniu w relacje z innymi.

W kwestii związków na odległość, jak już pisałam wcześniej TU nie możemy zapominać, że ze swoją specyfiką wynikającą z większego nakładu pracy nad związkiem przez oboje partnerów, jedynym czynnikiem, który może wpłynąć znacząco według mnie na rozpad związku jest brak zaangażowania. Tylko, że ten czynnik jest wymieniany jako jeden  z głównych, gdy badający przeprowadzają sondaże wśród małżeństw/związków partnerskich i to tych konwencjonalnych 24/7. Ponad 70% badanych podaje go jako powód rozwodu. Na drugim miejscu, z ponad 50% wynikiem plasują się egzekwo: częste kłótnie i zdrada (link)

Podsumowując, w dalszym ciągu nie można powiedzieć, że związki na odległość szybciej się rozstają. Wiadomo na pewno, że tykają je te same problemy, które dotykają pary w związkach konwencjonalnych. Wiadomo też, że przez fakt ograniczonego dostępu do partnera, związek na odległość wymusza jakby większą uważność na partnerach, co przekłada się na większe zaangażowanie. O sposobach radzenia sobie w sytuacjach rozłąki pisałam TU.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.